Ankara-Antalya Havalimanı Ulaşım

Ankara Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım
Esenboğa Havalimanı’na Ankara’nın merkezi noktaları olan Kızılay, AŞTİ, Gar, Sıhhiye ve Ulus’tan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Belko Air isimli otobüsler, EGO otobüsleri, taksi ve özel araçlarla ulaşım mümkün.
 
Akyurt ilçesinde yer alan havalimanı içerisinde ayrıca araç kiralama noktaları da mevcut.
 
Belko Air
Havalimanına ulaşım sağlayan özel şirketlerin faaliyetlerinin durmasıyla hizmete giren Belko Air, konforlu bir şekilde Kızılay, Sıhhiye, Ulus, AŞTİ, Gar ve Pursaklar gibi merkezi noktalardan havalimanına ulaşımı sağlıyor. 442/A ve 442/K isimli 45 kişilik otobüslere iç hatlar geliş katı çıkış kapısı karşısındaki duraklar ile dış hatlar geliş katı çıkış kapısı karşısından binilebilir.
 
00.00 – 06.00 arası her saat başında, 06.00 – 00.00 arası her yarım saatte bir hareket eden internet ve host hizmetinin de olduğu otobüslerle yolculuk etmenin bedeli ise diğer seçeneklere kıyasla daha uygun.
 
EGO Otobüsleri
AŞTİ ile Esenboğa arasındaki ulaşımı sağlayan 442-3 numaralı hat ile de Esenboğa’ya ulaşmak mümkün. AKM, Ankara Arena ve Güvenpark’tan geçen hat dışında Ulus ve Sıhhiye noktalarından geçen 491 numaralı hattı kullanarak da havalimanına ulaşılabilir. Ancak bu hat sadece haftaiçi günde 3 kere hizmet veriyor.
 
Taksi
Ankara’da taksileri kullanmak genel olarak mesafeler birbirine yakın olduğu için ekonomik bir yöntem olsa da havalimanına ulaşmak için daha pahalı bir alternatif . Bu ücret için taksicilerle pazarlık yapabilirsiniz.
 
Özel Araç
Esenboğa Havalimanı’nda diğer tüm havalimanlarında olduğu gibi uzun süre duraklamak yasak. Bu yüzden havalimanında açık ve kapalı olmak üzere iki adet otopark bulunuyor.
 
Havalimanı Bilgileri
Esenboğa Havalimanı devlet kadrolarının da yoğun olarak kullandığı bir havalimanı olması dolayısıyla birçok tesisi bünyesinde barındırıyor. İ. Hatlarda uçak saatini beklerken Cafe Nero, Ankar Cafe, Bus Gate ve Büfe İç Hat’ta kahve içebilir, sandviç ve tost yiyebilirsiniz. Yöresel Anadolu yemekleri tercih ediyorsanız Tadında Anadolu’ya gidebilir, dünya mutfaklarının tadına bakmak istiyorsanız ise durağınız Bomonti Brasserie.
 
Bu terminalde ayrıca Burger King gibi fest food restoranları da bulunuyor. Dış hatlardan yolculuk yapacaksanız bu gidiş ve geliş terminallerinde kafeler, kisoklar ve barlarda vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu terminalde pasaport kontrolünü geçtiğiniz takdirde vergisiz alışveriş yapabileceğiniz Duty Free’lerde zaman geçirebilirsiniz. Her iki terminalde de hediyelik eşya ve küçük ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kioskların olduğunu da unutmayın.
Havalimanından Antalya Şehir Merkezine Ulaşım
Antalya şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı'ndan kent merkezine hareket eden belediye otobüsleri, HAVAŞ ve araç kiralama yoluyla ulaşabilirsiniz.
Otobüs
Antalya Havalimanı’ndan kalkan 600, 600G ve 800 hatlı Antobus’lerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler otogar, terminal ve Sampi Kavşağı güzergahında hizmet veriyor. Çift bilet uygulanan bu otobüs hatlarıyla Antalya Kart ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi temassız kart da geçerli.
Tramvay
AntRay adıyla bilinen ve 2010 senesinden bu yana hizmette olan tramvay hattı Antalya Havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşımda büyük kolaylık sağlayan AntRay sabah 01.05’e kadar faaliyette. Tam ücret 15 TL. (Aralık 2023)
HAVAŞ
Migros, Akdeniz Üniversitesi, Erasta AVM, Gazi Bulvarı, mini gar, hal kavşağı gibi şehrin çoğu lokasyonuna havalimanından kalkan HAVAŞ seferleriyle ortalama 20 dakikalık bir sürede ulaşabilirsiniz.
Araç Kiralama
Antalya Havalimanı'nda bulunan araç kiralama firmalarını tercih etmeniz halinde Enuygun üzerinden aracınızı kiralayabilir ve havalimanındaki kiralama ofislerinden anahtarınızı teslim alabilirsiniz.
Taksi
Terminalin önündeki taksi duraklarında her saat taksi bulabilirsiniz. Gece ve gündüz için farklı tarifeler uygulanmıyor.